Децата и преместването

Днешната ни статия няма да засяга толкова хамалското преместване и организация, колкото психологическите ефекти от него, и то при най-уязвимите и нестабилните – децата. Всяко преместване е психологическа травма за детето, затова домът не бива да се сменя често.

Изграждащата се личност трябва да изостави сегашните си приятелства и да изгради нови, трябва да опознае и да се впише в нова социална среда на училище, трябва да преодолее сантименталната си привързаност към стария си дом и да изгради такава към новия. Със сигурност преместването предизвиква стрес, който може да породи депресивно поведение или раздразнителност, а задачата на родителя е да разпознае причината, да се отнесе с разбиране и да се постарае преместването да премине възможно най-леко за своето дете.

Ето няколко съвета от Американската асоциация по детско-юношеска психиатрия(AACAP), с които да направите смяната на дома по-лесна за вашето дете:

  • Обяснете ясно на детето си, че преместването е наложително
  • Запознайте детето възможно най-много с новото място чрез карти, снимки, местни новинарски издания и други.
  • Опишете предимствата на новото място, които детето би могло да оцени: езеро, планина, лунапарк, мол с кино;
  • След преместването, запишете детето си на някакъв спорт или друго извънучилищно занимание, чрез което то ще може по-бързо да се приобщи и да си открие приятели, правейки нещо, което харесва.
  • Ако промяната на училището ще е прекалено трудна – например синът или дъщеря ви са последна година в гимназията и трябва да се подготвят за кандидатстудентски изпити – обмислете възможността да ги оставите у приятелско семейство или роднини в същия град до края на учебната година.
  • Поощрете детето да се включи в дизайна и обзавеждането на стаята си.
  • Помогнете на детето да поддържа връзка със старите си приятели по телефон, скайп, фейсбук и посещения през уикенда/ваканциите.

Ако забележите сериозна промяна в поведението на детето си, не се колебайте да се свържете с детски психолог, който може да проведе консултация с детето или ако то не желае – да ви даде допълнителни съвети. Преместването разклаща цялата вътрешна стабилност на детето – почти всичко, което то познава в света и към което е привързано, бива променено. От вас зависи дали тази трудност ще направи вашия син или дъщеря по-силни или ще остави дългосрочна психологическа травма.

Tags: деца, преместване, училище

Leave a Reply